Svatební fotografie a video

Doporučení z Beremese.cz
mojasvadba.sk
 • vopaleckamiri hrozně milý, má skvělé nápady, už se nemůžeme dočkat fotek :-)
 • blannche Spolupráce se sympatickým Lukášem neměla chybu a jeho profesionální fotografie mluví za vše, jsou prostě nádherné! Můžu jeho práci všem naprosto doporučit!
 • martinazmostu super, Petra usměvavá, v pohodě, prosgtě skvělí, i když zatím nemáme fotky teda :-)
 • standul Moc fajn spolupráce...focení bylo krásné a moc jsme si ho užili. Výsledné fotky jsou prostě dokonalé.
 • kamiia krásnější fotky jsme ani už nemohli mít :)
 • amoris Lukáš Potůček - nadčlověk1:-) Jeho práce mluví za všechno
 • hlasil Zatím máme jen pár fotek, ale už teď jsme nadšení. Děkujeme!!!
 • muna28 Úžasný člověk a fotograf...fotky mluví za vše.
 • angels1 Lukáš je strašně fajn člověk a focení s ním bylo super! :-)
 • jatata Moc milý člověk a nádherný fokty
 • musluc To co Lukas vytvoril, prekonalo vsechny me predstavy... vzala jsem si Itala a Italove si mysli, ze je nikdo nemuze v nicem prekonat:-) Ale pote co videli fotky od Lukase, zustali vsichni s otevrenou pusou:-) Dekujeme!!! Lucka a Mario
 • jany_sek Lukáš Potůček - naprostá spokojenost, můžeme jen doporučit! Moc příjemný chlapík ;)
 • kris88 super komunikace a nadherne a originalni fotky, zaridil i video, ktere nema chybu
 • pet16 Skvělý fotograf a sympaťák, nikdy před tím bych nevěřila, že my dva můžeme mít fotky, na které se budemem rádi dívat :-)
 • jitca Úžasné fotky, moc milé focení, perfektní spolupráce, sympatický člověk na svém místě ! Jednoznačně doporučujeme !
 • bufobufo Jedním slovem SENZAČNÍ !
 • jannyk Naprosto bezkonkurenční! Navodil pohodovu atmosféru, takže jsme na fotkách uvolnění. Fotky jsou perfektní a budou nám dlouho připomínat náš krásný den. MOHU JEN DOPORUČIT!!!
 • sarkass -- do parády ;o) si nás vzala Petra a focení probíhalo naprosto úžasně a hlavně uvolněně a přirozeně. Moc jsme se při focení všichni bavili. Fotky se nám strašně líbí a my Petře moc děkujeme, za krásnou vzpomínku na náš svatební den :o)
 • lucianka11 Focení s Lukášem bylo moc příjemné, byl strašně milý a trpělivý, ani jeden z nás nemá focení příliš v oblibě :-D a fotky jsou krásné, jsem strašně ráda, že nám svatbu fotil on a určitě Vám ho doporučuji.
 • babsiegirl Uzasna spoluprace, rychly kontakt, super v den svatby, proste genius s fotakem, posudte sami!
 • nartep jedním slovem profesionál! Myslím, že se stačí podívat na fotky, které hovoří za vše. Focení jsme si moc užili. Děkujeme Lukášovi, že díky němu máme vzpomínky na celý život.
 • ifoun Focení s Lukášem bylo příjemné, byl nenápadný a hlavně pohotový. Fotky posuďte sami, my jsme velmi spokojeni. Foto 2: kamarád Ivan, co nestihl Lukáš, tak on hravě dohnal :)


REFERENCE

Rozhovor pro časopis TVOJE SVATBA 4/2010

                             

Přepis rozhovoru s Brice Mensah:

Jak dlouho se fotografii věnujete?

Lukáš: Hodně častá otázka :-) Pokud nebudu počítat úplné dětské začátky při experimentování s Flexaretou a foceni mých zvířecích mazlíčků,  se fotografování věnujeme na nějaké rozumné úrovni posledních 10 let, datovali bychom to někdy do roků 1999-2000

Jak jste se k focení vlastně dostali? Byl to váš dětský sen nebo vás k tomu přivedla životní náhoda?

Petra: Tak, jak zaznělo v předchozí odpovědi,  fotografování nás hodně bavilo už od dospívání, byl to pro oba krásný koníček, který nás pak také vzájemně spojoval (byť jsme se seznámili kvůli zcela něčemu jinému :-) ). Že bychom se tím někdy v budoucnu mohli živit pro nás byla tenkrát krásná, ale hodně vzdálená představa. Postupem času začal narůstat objem komerčních zakázek a my jsme se čím dál víc tomu snu přibližovali. A k svatbám – to byla opravdu spíše náhoda. Někdy před 6-7 lety, jak dorůstal okruh našich kamarádů do svatebních let, přišly žádosti o nafocení svatby. No a my jsme si řekli, že když svatby, tak to ale budeme fotit po svém :-) Žádné klasické, strojené a mrtvé svatební fotky, které všichni známe…no a ty naše fotky pak oběhly další a další lidi, objevili se noví zájemci… A dnes jsou pro nás svatby 40% naší fotografické práce.

Pracujete společně nebo každý zvlášť?

Lukáš: Pracujeme spolu každý zvlášť :-)

Petra: Krormě focení dětí, na to Lukáš nemá nervy :-)…myšleno cizích dětí.

Lukáš: No asi i těch vlastních :-)

Lukáš: Co se týká svateb , někdy si snoubenci objednají nás oba. A my sami  si vybíráme některé svatby, které bez příplatku fotíme spolu, abychom si stále udržovali jednotný styl fotek a vzájemně se stylově nelišili. Klíč, jak vybíráme svatby pro společné focení je nahodilý – prostě si řekneme „Tady půjdeme oba dva“ 

Petra: nebo mi řekneš „Tam pojedeš se mnou“ :-)

Jak se při práci domlouváte, kdo má konečné slovo o tom, co se jak vyfotí?

Lukáš: No jasně, domlouváme se a konečné slovo mám já :-)

Petra: Nedomlouváme. A konečné slovo mám já :-)

Když fotíme spolu, domluvíme se a každý fotíme něco.Tím víc jsou pak fotky zajímavější, můžeme si dovolit více pohledů a záběrů. Jsme ale rovnocení partneři a pokud máme na věc jiný názor, je stejně většinou prostor pro obě varianty :-)

 

Co je pro vaši práci charakteristické?

Petra: Chceme, aby si všichni focení s námi užili a nebáli se nás jako třeba zubaře :-)

Lukáš: Nevím jak to pojmenovat, myslím že se snažíme o to, aby lidé byli na fotkách sami sebou, fotíme emoce v kombinaci s trochou výtvarna, tak jak to svatební fotografie dovolí. Nemáme rádi tuctové fotky, které se obvykle fotí a pokud to jde, hledáme netradiční motivy a rádi experimentujeme. Stylově se ale stále vyvíjíme, člověk pořád hledá něco dalšího a nového   

Petra: Prostě čím bláznivější nápad tím víc nás to oba baví :-)

Co je pro vaše zákazníky lákadlem na vašem způsobu focení, proč si myslíte, že si vybírají právě vás?

To je spíš otázka na ně, ne? J

Snad tam cítí to co jsme popisovali před tím – nápady, atmosféru, zábavu…a že se jim naše fotky líbí.

Přesuňme se k praktickým dotazům od našich čtenářů, jak dlouho před svatbou je dobré vás oslovit? Jak jste na tom s volnými termíny?

Záleží hodně na termínu. Letní sobotní termíny bývají obsazené cca. 8-12 měsíců dopředu (pozn. dnes je to tak 6-8 měsíců), u pátků je  situace lepší, tam je to okolo 6 měsíců a další dny to už bývá volnější. Každý rok začínáme brát rezervace od 1.7 a potom se během 3-4 měsíců  sezóna z větší části naplní.

Popište mi prosím postup, co vše se děje v komunikaci s vámi, pokud vás budu chtít na svatbě, od prvního kontaktu až po předání fotografií?

První kontakt probíhá mailem nebo telefonicky, kdy domlouváme naši dostupnost a hrubé detaily svatby. Následuje schůzka, kde zjistíme plány a představy snoubenců a hlavně se vzájemně poznáme, což je při focení vždy lepší. Také podepíšeme smlouvu a  zaplatí se záloha. Celý postup je ale individuální, nemalou část našich svateb tvoří lidé žijící v zahraničí nebo jsou z jiných důvodů špatně dostupní, tam se pak vše řeší operativně podle možností budoucích novomanželů.  Myslíme, že typické pro nás je, že nic není striktně dané.

Po svatbě  se fotky zpracují, vytvoříme  novomanželům soukromou webovou galerii, kterou mohou komukoliv ukázat, a z té si pak vybírají fotky na papír. Novomanželé dostanou elektronickou verzi všech svatebních fotek ve vysokém rozlišení. V ceně jsou zahrnuty i papírové fotografie, počet je závislý na rozsahu focení.

Jaké fotografie a v jaké formě od vás klient dostane?

Podle rozsahu focení dostanou klienti určitý počet fotografií, jak na papíru tak elektronicky. Elektronické verze fotek jsou ve vysokém rozlišení a dají se kdykoliv přidělat ve kterékoliv fotolaboratoři. Hodně populární jsou i svatební knihy, které si u nás novomanželé také mohou objednat.

Jak dlouho se čeká na výsledek vaší práce? Za jak dlouho budu mít fotografie v ruce od konce svatby?

Galerie na webu je hotová většinou za 7 až 14 dní po svatbě (pozn. dnes je to tak 1-5 týdnů),  záleží na naší vytíženosti. To znamená, že vaše svatební fotky uvidíte někdy v tomto časovém rozmezí. DVD a papírové verze pak cca. do 2 týdnů od jejich výběru a objednání novomanželi.

Jaká je průměrná cena za fotografie of manželů Potůčkových a co vše od toho mohou vaši zákaznící čekat?

Nemáme průměrnou cenu, vše závisí  na objemu času, který na svatbě strávíme. Obecně lze říci že 8h naší přítomnosti na svatbě stojí okolo 11 000 Kč, 12h pak 14 000 Kč, a průměrně jsme na svatbě cca. 9 hodin…ted mluvime o cenách za jednoho fotografa :-) (pozn. dnes jsou ceny trochu jiné)

 

Vaše fotografie obsahují určitou míru experimentu a nekonvenčnosti, jsou to atributy, které se svými klinety předem konzultujete?

Petra: Určitě ano. Na schůzce, kde se domlouvá focení svatby, zjišťujeme od snoubenců  jaké fotky se jim líbí a jaké mají představy. Zhruba plánujeme čas věnovaný focení, vhodné lokality a tak. Na svatbě je pak vše samozřejmě trošku jiné a musíme se přizpůsobit situaci, ale obecně se snažíme dodržet obrysy toho, na čem jsme se dohodli.

Lukáš: Ale protože máme rádi experimenty, hodně fotek vzniká na základě momentálních nápadů, (ať už našich nebo novomanželů), na dané situaci, na světle, počasí…je to asi tak, že třeba  jedeš ve svatební koloně a vidíš staré vrakoviště letadel a řekneš: „Tam by bylo super fotit“ a nevěsta se ženichem na to: „Tak jo, jsme pro, jedeme tam“ …a vzniknou úžasné, neplánované fotky. A nebo můžou říct: „Ne, my chceme raději do parku…“ a tak se jede dál a fotky budou úplně jiné. Je to vždycky na dohodě :-)

Petra: A nebo prší a jde se fotit třeba do metra :-)

 

Která svatební fotografie se vám nejvíce líbí a která vám přináší největší uspokojení s dobře odvedené práce?

Když fotka žije.

Máte nějaký sen, popřípadě cíl, koho byste chtěli fotit a proč?

Lukáš: Nevím koho bych měl jmenovat, je jich hodně, stejně tak jako těch co bych fotit nechtěl :-)

Petra: Mě už se sen splnil

 

Kdo fotil vás na vaší svatbě a proč jste si jej vybrali?

Lukáš: Fotil nás jeden kamarád naší kamarádky a teď už i  náš kamarád J A vybrala ho ona…nebo Petra? Já vlastně nevím, už je to 10 let :-)

Petra: Proboha, to už je to 10 let? :-)

Vybrali jsme ho právě také pro tu nekonvenčnost, klasické svatební fotky jsme prostě nechtěli.